A A
Niepełnosprawność

„Szybowcowa ’87” – dostępna na Steam

Najnowsza aplikacja od #IPN „Szybowcowa ’87”, działająca w technologii VR, dostępna za darmo na platformie Steam.

Projekt pozwala zanurzyć się za pomocą gogli VR w wirtualną rzeczywistość i cofnąć się w czasie do lat 80. XX wieku i zobaczyć mieszkanie w peerelowskim bloku we Wrocławiu, które służyło za siedzibę tajnej drukarni „Solidarności Walczącej”. Tam można samodzielnie powielić kolejne kopie niepodległościowej prasy, podsłuchać przez radio rozmowy funkcjonariuszy SB czy obejrzeć „Dziennik Telewizyjny”.

„Solidarność Walcząca”, polska antykomunistyczna organizacja podziemna założona we Wrocławiu, skupiała setki zaprzysiężonych członków i tysiące sympatyków. Od momentu powstania w 1982 r. stała się drugą, po strukturach podległych Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, siłą polskiego podziemia. W drukarni na Szybowcowej powstawała podziemna prasa wydawana przez „SW”, w tym konspiracyjne „bibuły”.

Przedpremierowy pokaz aplikacji miał miejsce 14 listopada 2022 r. w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” #IPN we Wrocławiu podczas uroczystości nadania placówce imienia Kornela Morawieckiego, legendarnego twórcy „Solidarności Walczącej”.

Więcej o prapremierze gry:

Platformy

POBIERZ