Zakończyła się wystawa polskich gier edukacyjnych w Berlinie
Od 2 października do 4 listopada wystawę prezentującą wszystkie gry edukacyjne Biura Nowych Technologii IPN odwiedziło blisko 16 500 osób. Całość miała miejsce w berlińskim Muzeum Gier Komputerowych. Prezentacja łączyła w sobie walory rozrywkowe i edukacyjne, dzięki czemu zwiedzający mogli przekonać się jak na konkretnych przykładach wykorzystywać gry w edukacji historycznej.
Sukces wystawy Biura Nowych Technologii IPN w Berlinie
Wystawa edukacyjnych gier Biura Nowych Technologii IPN w Computerspielemuseum stała się ważnym krokiem w promowaniu polskiej historii i polskich osiągnięć wśród zagranicznych odbiorców. Dzięki niej podkreśliliśmy rolę nie tylko dialogu kulturowego, ale także podtrzymania pamięci o kluczowych wydarzeniach, które kształtowały historię Polski i Europy.
W czasie trwania wystawy można było zapoznać się z edukacyjnymi grami Biura Nowych Technologii. Należą do nich:
- „Warsaw Rising” – strategiczna gra z walką turową. Tytuł przedstawia losy Powstańców Warszawskich. Zadaniem gracza jest przetrwanie wszystkich 63 dni Powstania.
- „Lotnicy” – najnowsza gra edukacyjna Biura Nowych Technologii. Zawiera w sobie elementy akcji, zręcznościowe, logiczne i przygodowe. Zróżnicowany gameplay przeplata się tutaj z edukacyjnym charakterem produkcji. Całość opowiada o dokonaniach polskich lotników, którzy brali udział w II wojnie światowej.
- „Gra Szyfrów” – pierwszy edukacyjny projekt Biura Nowych Technologii. Produkcja wpisana została na listę lektur szkolnych. Osadzona w czasach wojny polsko-bolszewickiej mówi o mało znanych osiągnięciach polskich kryptologów. Zadaniem gracza jest złamanie bolszewickich szyfrów i zapewnienie łączności radiowej.
Zobacz wszystkie gry Biura Nowych Technologii
Wystawa polskich gier edukacyjnych IPN w Berlinie z wysoką frekwencją
Wystawę odwiedziło blisko 16 500 osób w różnym wieku. W szczytowym momencie frekwencja wynosiła 50 wchodzących osób na godzinę. Ponadto w wystawie udział wzięła członkini parlamentu niemieckiego, Anikó Glogowski-Merten, co podkreśla istotną rolę inicjatywy w budowaniu europejskiej tożsamości historycznej oraz obopólną chęć podtrzymywania pamięci i dziedzictwa kulturowego.
Computerspielemuseum w Berlinie poświęcone cyfrowej kulturze
Muzeum gier komputerowych w Berlinie już w 1997 roku jako pierwsze na świecie otworzyło stałą wystawę poświęconą cyfrowej kulturze rozrywki. Od tego czasu w tym miejscu realizuje się szereg międzynarodowych wystaw, a inicjatywa Biura Nowych Technologii IPN jest jedną z nich. Dzięki współpracy możliwe było dotarcie do międzynarodowej publiczności i zaprezentowanie jej medium edukacyjnego, którym są gry.
Wystawa spotkała się z pozytywnym odbiorem i podkreśliła sukces Biura Nowych Technologii IPN, które konsekwentnie rozwija nowoczesne metody nauczania historii dedykowane w szczególności młodemu pokoleniu, zanurzonemu w środowisku cyfrowym.