Zakończył się Pomorski Kongres Pamięci Narodowej
Wydarzenie trwało dwa dni. W tym czasie odbył się szereg debat, konferencji i paneli dyskusyjnych. Ponadto goście wzięli udział w koncertach, wystawach i galach wręczenia nagród. Dziękujemy serdecznie za udział w czwartej edycji Kongresu Pamięci Narodowej.
„Historia mówi przez pokolenia”
Kongres odbył się pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia”. Opowieść o historii Polski opowiadana była w nowoczesny, atrakcyjny sposób tak, by dotrzeć zarówno do osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.
Ponad 30 wydarzeń w 2 dni – relacja z Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej
W trakcie dwudniowego Pomorskiego Kongresu Pamięci Narodowej uczestnicy mieli okazję wysłuchać referatów naukowych, obejrzeć dokumenty filmowe, w tym poruszający film Katarzyny Underwood „Zmarłych pogrzebać” z archiwalnymi fotografiami ofiar zbrodni wołyńskiej, oraz wziąć udział w panelach dyskusyjnych. Jednym z najważniejszych tematów było nauczanie historii w sposób interesujący dla młodego pokolenia, co omówiono w panelu z udziałem m.in. dr. Mateusza Szpytmy i prof. Mirosława Szumiły, bazując na wynikach raportu „Edukacja dla pamięci”. Podkreślono znaczenie nowoczesnych metod, takich jak wizyty w miejscach pamięci i wykorzystanie mediów społecznościowych.
Podczas wydarzenia wręczono medale Reipublicae Memoriae Meritum, honorujące osoby zaangażowane w upamiętnianie historii Polski w latach 1917–1990. Prezes IPN dr Karol Nawrocki zaznaczył, że medal ten jest symbolem budowy świadomej przeszłości Rzeczypospolitej.
Kolejnym istotnym punktem programu była rozmowa o pomorskich wątkach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie omówiono m.in. postacie takie jak „Inka” czy „Łupaszka”. Kongres zakończył się koncertem „Oczy zmruż”, który połączył szlagiery przedwojennej muzyki podwórkowej z klasycznymi brzmieniami, wykonanymi przez Warszawską Orkiestrę Sentymentalną i Polską Filharmonię Kameralną Sopot.
Strefa Nowych Technologii i koncert muzyki gamingowej IPN na Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej
Na miejscu dostępna była również Strefa Nowych Technologii, która przyciągała młodzież szkolną i osoby dorosłe. Młodzież zaznajomioną z gamingiem trudno było odciągać od komputerów i sprzętu VR (wirtualnej rzeczywistości), a dorośli z zainteresowaniem przybliżali sobie temat nauki poprzez nowe technologie i niekiedy po raz pierwszy korzystali z myszy i klawiatury w celu zagrania w grę.
Przez dwa dni w Strefie Nowych Technologii goście doświadczali historii i uczyli się za pomocą edukacyjnych gier i aplikacji Biura Nowych Technologii.
Pierwszego dnia wieczorem odbył się koncertem muzyki gamingowej IPN. Wybrzmiały na nim utwory skomponowane do projektów Biura Nowych Technologii: „Gry Szyfrów”, „Lotników” oraz „Świadectwa poMOCY”. Koncert wykonała Chronos Orkiestra pod batutą Michała Krężlewskiego. Kompozytorem utworów był Przemysław Treszczotka.
Dziękujemy za udział w Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej
Wszystkim gościom, wystawcom i organizatorom dziękujemy za wspólne dwa dni pełne atrakcji i historycznej edukacji. Do zobaczenia na kolejnej edycji Kongresu Pamięci Narodowej!