Za nami uroczyste otwarcie Centralnego Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Prapremierowy pokaz Centralnego Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 107 w Warszawie odbył się 6 maja 2024 r. Obfitował w okolicznościowe wystąpienia, odsłonięto tablicę upamiętniającą patrona Centralnego Przystanku Historia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prof. Andrzej Nowak wygłosił okolicznościowy wykład, a uroczystość dopełniła część artystyczna oraz immersyjne lekcje historii w Strefie Nowych Technologii.
Konferencja z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karolem Nawrockim i dyrektor Biura Nowych Technologii Magdaleną Hajduk
W wydarzeniu udział wziął Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę , że podstawową rolą Instytutu Pamięci Narodowej jest mówienie prawdy o Polsce i Polakach:
„Historia XX wieku, nauczycielka życia i nauczycielka śmierci, ma nam – współczesnym – jeszcze wiele do powiedzenia. Mówi to za sprawą Instytutu Pamięci Narodowej, bo taka jest nasza główna misja, aby mówić prawdę o Polsce i Polakach w XX wieku, aby mówić nam współczesnym prawdę o nas samych jako o narodzie”.
Dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk podkreśliła, że młodzież szkolna odwiedzająca Strefę Nowych Technologii nie tylko się bawi, ale wciąż obcuje z nauką historii:
“Przypomnijmy, że gra Instytutu Pamięci Narodowej “Gra Szyfrów” od 2022 roku jest lekturą szkolną. Dajemy więc nauczycielom przestrzeń do przeprowadzania lekcji i weryfikacji wiedzy poprzez przygotowany przez nas quiz”.
Zobacz edukacyjne quizy przygotowane w oparciu o projekty Biura Nowych Technologii
Miejsce wymiany myśli, rozmów oraz nauki historii w nowoczesny sposób
Centralny Przystanku Historia to nowoczesne centrum edukacyjne. Znajduje się tutaj przestrzeń dla organizacji konferencji, wystąpień, gali i reportaży. To również siedziba nowej księgarni, działającej na parterze budynku przy ul. Marszałkowskiej 107 (wejście od ul. Świętokrzyskiej).
Odwiedzający zostali zaproszeni również na spotkanie z cyklu „Książki pełne historii”, których gośćmi zostali laureaci konkursu „Sygnety Wydawnictwa IPN”. Księgarnia pozostaje otwarta dla chętnych w godzinach od 9.00 do 18.00 . W księgarni dostępne są publikacje wydane w formie tradycyjnej, elektronicznej (ebooki) i dźwiękowej (audiobooki).
Immersyjne lekcje historii w Strefie Nowych Technologii
Po konferencji prasowej odwiedzający skierowali się do Strefy Nowych Technologii. To tutaj odbywają się już pierwsze immersyjne lekcje historii prowadzone w oparciu o edukacyjne projekty Biura Nowych Technologii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, edukacja połączona z elementami zabawy jest efektywna i skuteczna.
Młodzież, która odwiedziła Strefę Nowych Technologii IPN potwierdziła, że jest to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Zdecydowana większość chętnie wróci na Marszałkowską 107, by powtórzyć doświadczenie immersyjnej lekcji historii. W strefie znajdują się aż trzy 3 gamingowe kapsuły, cztery stanowiska VR do prezentacji projektów w wirtualnej rzeczywistości oraz interaktywne, zdolne do poruszania się i gestykulowania awatary przedstawiające postaci historyczne.
Otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Uroczyste otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN potrwa do 7 maja. Przez ten czas wszyscy uprzednio umówieni goście mogą brać udział w immersyjnych lekcjach historii w Strefie Nowych Technologii oraz zapoznać się z ofertą wydawniczą księgarni Instytutu Pamięci Narodowej.
Serdecznie zapraszamy na immersyjne lekcje historii. Można zapisywać się grupowo lub indywidualnie. Lekcje w strefie Nowych Technologii potrwają od 8 do 11 maja.
Dowiedz się więcej otwarciu Centralnego Przystanku Historia na stronie Instytutu Pamięci Narodowej