Wystąpienie dyrektor Biura Nowych Technologii Magdaleny Hajduk na Wielkopolskim Kongresie Pamięci Narodowej w Poznaniu
W dniach 18 – 19 czerwca pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” odbył się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Nowocześnie o przeszłości – Kongres Pamięci Narodowej w Poznaniu 2024
Wydarzenie powstało w oparciu o wyniki badań „Edukacja dla pamięci”, przeprowadzonych na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej przez zespół dr. hab. Krzysztofa Malickiego. Dla odwiedzających oddano moc atrakcji w postaci:
- strefy edukacyjnej i nowych technologii,
- debat historycznych,
- wystaw multimedialnych,
- pokazów filmowych,
- warsztatów tematycznych.
Misją Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej było opowiedzenie o najnowszej historii Polski tak, by przemówić do każdego pokolenia – zarówno do osób pamiętających XX wiek, jak i młodzieży, która uczy się poprzez nowe technologie.
Wystąpienie dyrektor Biura Nowych Technologii Magdaleny Hajduk na Wielkopolskim Kongresie Pamięci Narodowej
Podczas wystąpienia dyrektor Magdalena Hajduk zaprezentowała spektrum działalności Biura Nowych Technologii, raport pt. Immersyjna edukacja historyczna – w stronę nowych ścieżek edukacyjnych, a także nakreśliła wyzwania, przed którymi stoi dzisiejsza szkoła oraz zaprezentowała skuteczne rozwiązania w docieraniu do młodzieży z edukacją historyczną.
W panelu dyskusyjnym po prezentacji udział wzięli m.in. prof. UAM dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska, prof. UR dr hab. Krzysztof Malicki, Małgorzata Rogal-Dropińska i dr. hab. Rafał Reczek. Całość nosiła tytuł „Edukacja dla pamięci”.
Strefa Nowych Technologii na Wielkopolskim Kongresie Pamięci Narodowej
Strefa Nowych Technologii była otwarta dla wszystkich odwiedzających gości. Prezentowano tam edukacyjne gry i aplikacje Biura Nowych Technologii IPN stworzone na komputery, jak i na urządzenia VR (Virtual Reality).
W Strefie Nowych Technologii realizowano misję opowiadania o historii w nowoczesny sposób. Dzięki immersyjnym projektom edukacyjnym IPN goście, niezależnie od wieku, mogli wyruszyć w podróż po najnowszej historii polski i uczyć się poprzez zabawę.