„WARSAW RISING – MIASTO BOHATERÓW”
23 sierpnia podczas targów gamingowych GAMESCOM w Kolonii w Niemczech Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentowało nową wersję gry „WARSAW” – „WARSAW RISING – MIASTO BOHATERÓW”. Akcja projektu rozpoczyna się 1 sierpnia 1944 roku, do zadań gracza należy wcielenie się w dowódcę oddziału bohaterów walczących w trakcie Powstania Warszawskiego z przeważającymi siłami niemieckimi.
Przemierzając ulice miasta gracz realizuje wyznaczone przez dowództwo zadania. W momencie natrafienia na siły wroga akcja przenosi się̨ na pole walki, a gracz wydaje polecenia poszczególnym członkom oddziału. Celem rozgrywki jest pokonanie wszystkich przeciwników. Po zakończeniu misji działania koncentrują się wokół kryjówki, gdzie rozdzielany jest sprzęt oraz opatrywani są ranni. To tu również można się zapoznać z informacjami historycznymi na temat Powstania.
Celem w grze jest przeżycie jak największej liczby członków oddziału do ostatniego dnia Powstania. W miarę̨ upływu czasu sytuacja bohaterów robi się̨ coraz trudniejsza, jednostki niemieckie są̨ coraz liczniejsze i lepiej wyposażone, a gracz opiera swoją strategię na sprawdzonych w boju Powstańcach, którzy zdobywają̨ nowe doświadczenie i sprzęt. Gry nie można wygrać́, ale zwycięzcą jest każdy z bohaterów, któremu udaje się̨ przeżyć do ostatniego dnia walk.
„WARSAW RISING” to taktyczna gra z elementami RPG oparta o ponadczasowy, komiksowy styl podkreślający grozę wydarzeń z 1944 roku. Całość zaprojektowana została z dbałością̨ o wierność realiom historycznym, co wzbogaca edukacyjny walor projektu. Najdrobniejsze detale, począwszy od projektu strojów, mundurów, elementów wyposażenia, broni i pojazdów, aż̇ po misje, wydarzenia historyczne i odzywki głosowe występujących postaci w ich ojczystych językach są̨ zgodne z historycznymi pierwowzorami. Pejzaż Warszawy zmienia się̨ wraz z upływającym czasem, a w grze odzwierciedlony jest stopień́ zniszczenia miasta w kolejnych fazach walk. Gra rozpoczyna się̨ 1-ego sierpnia i trwa do końca Powstania 63 dni później. Każdego dnia gracz informowany jest o wydarzeniach, które miały miejsce w tym czasie w postaci kartek z kalendarza.
W nowej, rozbudowanej przede wszystkim pod względem edukacyjnym, wersji projektu gracz ma szansę zapoznać się z misjami opartymi o faktyczne wydarzenia z Powstania Warszawskiego. Ponadto, w ramach rozgrywki pojawiają się fotografie postaci, archiwalne dokumenty i plakaty związane bezpośrednio z Powstaniem. Gra uzupełniona została również o pełne kalendarium przedstawiające kluczowe wydarzenia dzień po dniu.
Gra dostępna jest bezpłatnie na koncie STEAM Instytutu Pamięci Narodowej.
A już wkrótce zaprezentujemy kolejny autorski projekt gamingowy Instytutu Pamięci Narodowej, tym razem przybliżający losy polskich lotników z czasów II wojny światowej.
Zapoznaj się z galerią zdjęć: