Spotkania otwarte w Chełmie z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego oraz dyrektor Biura Nowych Technologii Magdaleną Hajduk
12.11 br. W Chełmie odbył się cykl spotkań z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karolem Nawrockim oraz dyrektor Biura Nowych Technologii Magdaleną Hajduk. Spotkania obfitowały w prelekcje i dyskusje m.in. na temat najnowszej historii Polski. Dodatkowo Dyrektor Hajduk wygłosiła prezentację nt. immersyjnej edukacji historycznej, a goście zostali zaproszeni do Strefy Nowych Technologii.
Moc atrakcji w Chełmie
Spotkania z mieszkańcami Chełma, Gminy Kamień i Powiatu Chełmskiego; Strefa Nowych Technologii, zwiedzanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz koncert pt. „Wdzięczni za dar Niepodległości” w II LO im. Gen. Gustawa Orlicz-dreszera – to tylko część z atrakcji, jakie miały miejsce w Chełmie.
Cykl aktywności rozpoczął się spotkaniem z Prezydentem miasta Jakubem Banaszkiem. Później nastąpiło spotkanie z młodzieżą szkół ponadpodstawowych, na którym dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk wygłosiła prezentację nt. immersyjnej edukacji historycznej. Prezentacji wysłuchało ponad 250 osób. Zainspirowana prelekcją młodzież szturmem wypełniła Strefę Nowych Technologii, w której każdy mógł doświadczyć skutecznej nauki za pomocą edukacyjnych gier, filmów i aplikacji.
Spotkanie młodzieży z prezesem dr. Karolem Nawrockim
Podczas wydarzenia, które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Chełmie im. Marii Pauliny Orsetti, prezes IPN odpowiadał na liczne pytania od młodzieży dotyczące pracy Instytutu Pamięci Narodowej, przeprowadzanej lustracji osób startujących w wyborach, teczek przechowywanych w Archiwum IPN, poszukiwań i identyfikacji ofiar oraz historii Polski.
– Jesteśmy narodową wspólnotą dlatego, że mamy dziedzictwo kulturowe. Wspólne dziedzictwo, które płynie z ponad tysiąca lat polskiego doświadczenia. Jesteśmy narodową wspólnotą, jesteśmy Polakami, bo łączy nas przeszłość. Wreszcie – jesteśmy Polakami, ponieważ potrafimy komunikować się pięknym, dźwięcznym językiem polskim. Historia i nasza wspólna przeszłość mają głębokie znaczenie dla tego, kim jesteśmy dzisiaj.
– zauważył prezes IPN.
Wszystko zakończyło się aktywną dyskusją z mieszkańcami Chełma na temat lokalnego patriotyzmu, historii Polski i ważnej roli, jaką pełni edukacja historyczna w kształtowaniu postaw obywatelskich. Dyskusję poprowadziła poseł Anna Dąbrowska-Banaszek.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom spotkań. To był dzień pełen przyjemnych i niezapomnianych wrażeń.