Prezentacja projektów Biura Nowych Technologii podczas Historycznego biwaku w Czerwonym Borze
Historyczny biwak w Czerwonym Borze to wydarzenie, w którym udział wzięło 60 uczniów. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Cena wolności – Czerwony Bór 1944”. Uczniowie pogłębiali swoją wiedzę historyczną, brali udział w wykładach, prezentacjach, wycieczkach, warsztatach oraz zapoznali się z edukacyjnymi projektami Biura Nowych Technologii.
Historyczny biwak w Czerwonym Borze – nauka i zabawa w jednym
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pokonanie toru przeszkód, historyczno-krajoznawcza wycieczka śladami polskich żołnierzy, wykłady pod namiotami i poznawanie historii poprzez gry i aplikacje. Uczniowie ze szkół w Łomży mieli okazję uczyć się poprzez doświadczenie.
Z rozmachem zorganizowana w Czerwonym Borze lekcja historii to połączenie nauki budowania wspólnoty, patriotycznych postaw i doświadczanie żywej historii. Wydarzenie odbyło się w ośrodku szkolenia poligonowego GROM, dzięki czemu dodatkowo obecne były akcenty survivalowe.
Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną zaprezentowane podczas wydarzenia
Uczniowie, którzy wzięli udział w biwaku, odkrywali historię różnymi sposobami – za pomocą wykładów, prelekcji, warsztatów, wycieczek oraz gier i aplikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Za pomocą mobilnych skrzyń z immersyjną edukacją historyczną prezentowane były wszystkie projekty Biura Nowych Technologii IPN, chociaż za sprawą charakteru wydarzenia, największą popularnością cieszyły się dwie gry – „Warsaw Rising” i „Lotnicy – wojna w przestworzach”. To edukacyjne gry osadzone w czasach II wojny światowej. Najlepiej więc odpowiadały tematom poruszanym podczas biwaku.
Dzięki prezentowanym projektom młodzież poszerzała swą świadomość historyczną i uzupełniała wiedzę już wcześniej nabytą. Połączenie plenerowych warsztatów historycznych z prezentacją immersyjnych projektów mobilnych skrzyń pozwoliło w pełni zaangażować zmysły i wyobraźnię ułatwiające zrozumienie wydarzeń z przeszłości.