Prapremiera gry Biura Nowych Technologii – „Lotnicy – wojna w przestworzach”
Prapremierowy pokaz „Lotników” odbył się 12 grudnia na warszawskim lotnisku Babice z udziałem Prezesa IPN dr Karola Nawrockiego. Spotkaniu towarzyszył koncert muzyki stworzonej do gry autorstwa Przemysława Treszczotki i wiele innych atrakcji.
Prapremiera „Lotników” na warszawskim lotnisku Babice
Wydarzenie rozpoczęło się konferencją prasową z udziałem Prezesa IPN, dr Karola Nawrockiego. Następnie rozpoczęła się immersyjna projekcja gry, podczas której uczestnicy mogli wejść w świat wojennej przeszłości i poczuć realistyczny klimat „Lotników”.
Niedługo potem hangar, w którym odbyła się prapremiera, rozbrzmiał dźwiękami muzyki skomponowanej przez Przemysława Treszczotkę specjalnie do „Lotników”. Koncert został dodatkowo wzbogacony o prezentację rozgrywki.
- Posłuchaj całego soundtracku z gry na platformie YouTube
- Wysłuchaj rozmowy Dyrektor BNT Magdaleny Hajduk z kompozytorem Przemysławem Treszczotką w serwisie Spotify
W swojej przemowie Prezes IPN dr Karol Nawrocki zwrócił szczególną uwagę na walor edukacyjny projektu “Lotnicy – wojna w przestworzach”:
– myślę ile determinacji i woli walki ze złem musiał mieć polski żołnierz, w tym polski lotnik i żołnierz sił powietrznych, który bronił Polski w roku 1939 w obliczu dwóch systemów totalitarnych, niemieckiego narodowego socjalizmu i sowieckiego komunizmu. (…) Ten wynik wielkiej woli do walki z systemem zła i wielkiej determinacji zobaczą Państwo w wyjątkowym projekcie gamingowym Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej, w którym obok wyjątkowych postaci i asów lotnictwa takich jak Stanisław Skalski, Jan Zumbach znajdą się także wyjątkowo dzielne polskie kobiety z Pomocniczej Służby Powietrznej jak Anna Leska czy Jadwiga Piłsudska.
Dr Karol Nawrocki zaakcentował również rolę Instytutu Pamięci Narodowej w nauczaniu o polskiej historii i polskich bohaterach:
– Instytut Pamięci Narodowej jest wszędzie tam, gdzie jest szansa do opowieści historycznej prawdy.
Magdalena Hajduk, Dyrektor Biura Nowych Technologii, podkreśliła wagę realizowanych projektów, które dotarły już do 2 milionów młodych ludzi i nauczycieli:
– cieszymy się, że za pomocą tego typu projektów młodzi ludzie mogą inspirować się prawdziwą historią Polski, prawdziwymi bohaterami.
Atrakcje towarzyszące prapremierze
By uczestnicy wydarzenia mogli jeszcze płynniej wejść do świata „Lotników”, Biuro Nowych Technologii zadbało o dodatkowe atrakcje i wystrój przestrzeni.
Armata przeciwlotnicza Bofors 40 mm
Sporym zainteresowaniem cieszyła się armata przeciwlotnicza Bofors 40 mm. Podczas działań bojowych działo to postrzegane było jako najlepsze w swojej klasie. Całość waży 2460 kg, a donośność pionowa wynosi aż 7200 m.
Stanowisku z armatą towarzyszyły skrzynie, worki z piaskiem, kopie amunicji i dalmierz, dzięki czemu odwzorowano kompletne stanowisko przeciwlotnicze.
Stanowiska rekonstruktorskie
Łącznie goście zobaczyli trzy stanowiska rekonstruktorskie, nawiązujące do wydarzeń i scenografii przedstawionej w „Lotnikach”.
Pierwsze stanowisko poświęcone było polskim pilotkom latającym w brytyjskiej transportowej służbie lotniczej (ATA). Zaprezentowane zostały m.in. podstawowe zestawy umundurowania kobiecego, biogramy polskich pilotek służących w ATA czy elementy wyposażenia i ekwipunku indywidualnego pilotek.
Na drugim stanowisku przybliżono zadania i życie codzienne ochotniczek z Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet (PLSK). Całe stanowisko zostało zbudowane tak, by odwzorować wyposażenie kantyny polowej na lotnisku. Zaprezentowane zostały dzieje PLSK wraz z podstawowymi zestawami umundurowania, a także oryginalny brytyjski rower ogólnowojskowy marki Philips z 1944 roku.
Trzecie stanowisko, służby lotniskowej RAF, zaprezentowało charakter i wyposażenie służby lotniskowej z okresu II wojny światowej, wyposażenie punktu kontrolnego płyty lotniska (sprzęt optyczny, łączności i komunikacji świetlnej), zestawy umundurowania pilotów i personelu RAF, a także oryginalny pojazd marki Hilmann Minx pochodzący z 1938 roku.
„Lotnicy” to kolejny projekt gamingowy IPN
Planowana premiera gry „Lotnicy – wojna w przestworzach” odbędzie się na edukacyjnych targach BETT London w dniach 24-26.01.2024 roku w Londynie. Produkcja zostanie udostępniona na platformie Steam 24.01.2024 roku do bezpłatnego pobrania.