Pokaz etiudy filmowej „Świadectwo poMOCY” w Lublinie z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji w tym roku Oddział IPN w Lublinie zorganizował szereg aktywności edukacyjnych dla młodzieży szkolnej. Obchody trwały od 21 do 28 marca i uczestniczyło w nich 50 uczniów.
Działania edukacyjne w Lublinie
W związku z miejskimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką oddział w Lublinie zorganizował:
- prezentację wystawy IPN „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”,
- pokaz spotu IPN „Polacy ratujący Żydów”,
- tematycznąprelekcję,
- warsztaty fotograficzne pt. Historia ukryta w fotografii. O rodzinie Ulmów,
- pokaz etiudy filmowej „Świadectwo poMOCY” w technologii VR,
- spacer edukacyjny „Szlakiem lubelskich Sprawiedliwych”.
Wydarzenie odbyło się we współpracy z Wojewodą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego oraz Prezydentem Miasta Lublin.
Pokaz etiudy filmowej „Świadectwo poMOCY” za pomocą mobilnej skrzyni
Mobilne skrzynie posłużyły w trakcie pokazów etiudy filmowej „Świadectwo poMOCY”. Dzięki temu młodzież szkolna mogła założyć gogle VR i obejrzeć cały materiał przygotowany przez Biuro Nowych Technologii IPN.
„Świadectwo poMOCY” to wykonana w technologii wirtualnej rzeczywistości opowieść o błogosławionej rodzinie Ulmów z perspektywy sześcioletniej Basi – najmłodszej córki. Całość zrealizowana jest we wzruszający, poruszający sposób przedstawiając brutalne wydarzenia oczami dziecka, które na swój sposób rozumie otaczający go świat. Etiuda kończy się narracyjnym morałem , którego przesłanie nakłania do okazywania empatii i pozostania człowiekiem, nawet w najmniej sprzyjających warunkach.