Piknik w Bydgoszczy: „bomba” Rejewskiego i „Gra Szyfrów”
W Młynach Rothera w Bydgoszczy 19 sierpnia odbył się piknik popularnonaukowy z okazji 118 urodzin Mariana Rejewskiego – matematyka i bydgoszczanina, który wsławił się złamaniem kodu Enigmy. Uczestnicy pikniku w praktyczny sposób – poprzez rozwiązywanie zagadek – zgłębiali tajniki szyfrowania i łamania szyfrów, a także zastanawiali się, kim dzisiaj mógłby być ten genialny matematyk. Rejewski (1905-1980) wraz z dwoma innymi matematykami: Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim, skonstruowali w latach trzydziestych ub. wieku bombę kryptologiczną, potocznie nazywane „bombą” Rejewskiego urządzenie mechaniczno-elektryczne, służące do łamania szyfrogramów niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Na pikniku można było obejrzeć „na żywo” takie urządzenie, a na stoisku Biura Nowych Technologii IPN przenieść się w czasie, by w wirtualnym świecie „Gry Szyfrów” wcielić się w rolę kryptologa łamiącego sowieckie szyfry w trakcie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
W pikniku wzięło udział aż siedmiu wystawców: Biuro Nowych Technologii IPN, Centrum Szyfrów Enigma, Delegatura IPN w Bydgoszczy, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy, Oddział Miejski PTTK w Bydgoszczy oraz Roboproject i Freelab Września. Dzięki współpracy wielu podmiotów, nie zabrakło atrakcji. Oferta Biura Nowych Technologii („Gra Szyfrów”, „Szybowcowa ‘87”, Cyfrowi Bohaterowie) doskonale odpowiadała na pytanie, czy w dzisiejszych czasach istnieje zapotrzebowanie na genialnych wynalazców, takich jak polscy kryptolodzy.
Wydarzenie – święto nauki w Młynach Rothera – poprzez promocję dokonań Rejewskiego i innych kryptologów polskich, zwróciło uwagę odwiedzających na znaczenie nauki i talentów ludzi zaskakująco nam bliskich – wywodzących się z naszego sąsiedztwa – zmieniających otaczający nas świat.