Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Opolu wraz z mobilną skrzynią
Mobilna skrzynia z immersyjną edukacją historyczną była jedną z atrakcji Opolskich obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. To za jej pomocą goście mogli zaznajomić się m.in. z grą „Warsaw Rising” i lepiej zrozumieć jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
Uroczystości w Opolu – 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Podczas uroczystości złożono kwiaty, śpiewano pieśni patriotyczne, odprawiono mszę i oddano salwę honorową. Upamiętnienie godziny „W” obfitowało również w uroczyste przemówienia, złożenie wieńców przez zaproszonych gości oraz historyczny biwak, którego jedną z atrakcji była mobilna skrzynia.
Głos zabrał m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Opola Maciej Wujec zwracając uwagę na znaczenie Powstania dla całego narodu:
Powstanie Warszawskie, w kontekście militarnym, było działaniem przeciwko Niemcom. Natomiast ideologicznie była to również walka z komunizmem. My, Polacy, mamy mandat, aby głośno sprzeciwiać się wszelkiej agresji i dyktaturom. I my tą pamięć o heroizmie polskich powstańców pielęgnujemy. W zeszłym roku odsłoniliśmy pomnik pułkownika Witolda Pileckiego.
Stanowisko Instytutu Pamięci Narodowej na obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Opolu
Na stanowisku Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu zaprezentowano mobilna skrzynię z immersyjną edukacją historyczną. Dzięki niej odwiedzający mogli na miejscu zagrać w edukacyjną grę strategiczną „Warsaw Rising”. To gra opowiadająca o losach Powstańców, dzięki niej gracze mogą lepiej zrozumieć jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, rozwijać patriotyczne wartości i kształtować postawy obywatelskie.
- Przeczytaj więcej o wartościach edukacyjnych niesionych przez grę „Warsaw Rising”
- Pobierz grę „Warsaw Rising” za darmo
Drugą prezentowaną grą była produkcja pt. „Lotnicy”. To edukacyjna gra przygodowa opisująca dokonania polskich lotników w czasach II wojny światowej. W jednym z etapów gry zadaniem gracza jest wsparcie Powstańców Warszawskich. Przy okazji podziwiać można pieczołowicie odwzorowany obraz Warszawy z 1944 roku.
Dodatkowo Na stanowisku Instytutu Pamięci Narodowej dostępne były publikacje historyczne, gadżety i gry planszowe.