Mobilny Przystanek Historia Przyszłości właśnie wystartował
Mobilny Przystanek Historia Przyszłości wyjechał w Polskę. Jego pierwszym przystankiem jest Stalowa Wola. To właśnie tam odbędzie się inauguracja trasy.
10 miast w całej Polsce. Czas… start!
Przez cały wrzesień Mobilny Przystanek Historia odwiedzi 10 miast w całej Polsce. Od dzisiaj, czyli od 3.09. do 5.09. zostaje w Stalowej Woli i to właśnie tam Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki przeprowadzi oficjalną inaugurację oraz konferencję prasową.
Pierwszemu dniu wydarzenia towarzyszyło podekscytowanie, poruszenie i entuzjazm, zarówno wśród gości, jak i obsługi Mobilnego Przystanku. Pogoda dopisała znakomicie i trudno wyobrazić sobie bardziej udany start trasy, jak właśnie ten w Stalowej Woli.
Dowiedz się więcej o Mobilnym Przystanku Historia
Immersyjne lekcje historii w Mobilnym Przystanku Historia Przyszłości
Przystanek już od rana odwiedzały grupy zapisane na immersyjne lekcje historii. Szybko też zaczęła tworzyć się kolejka chętnych osób zainteresowanych edukacyjnymi projektami Biura Nowych Technologii i wszystkim, co niesie ze sobą nowoczesna edukacja historyczna.
Osoby, które chciały pobyć na miejscu chwilę dłużej, ochłonąć po mocy wrażeń czy po prostu wziąć udział w życiu Mobilnego Przystanku Historia chętnie korzystały z leżaków dostępnych dla odwiedzających.
Tłumy młodzieży szkolnej
Początek roku szkolnego to idealny czas na wzięcie udziału w Mobilnym Przystanku Historia Przyszłości przez młodzież szkolną. Immersyjne wejście w edukację historyczną pozytywnie nastraja na cały rok szkolny, wzbudza ciekawość i pobudza do dalszej nauki historii Polski. Nic więc dziwnego, że nauczyciele i edukatorzy wraz ze swoimi podopiecznymi chętnie zapisują się na kolejne immersyjne lekcje historii.
Zapisz grupę na Mobilny Przystanek Historia
Inauguracja trasy w Stalowej Woli
W Inauguracji trasy Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości udział wzięli: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, dyrektor Rzeszowskiego oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko oraz dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk.
Podczas konferencji prasowej dr Karol Nawrocki zwrócił uwagę na miejsce, w którym inauguracja się odbyła:
„Stalowa Wola jest jednym z najważniejszych symboli II Rzeczpospolitej i myślenia Polaków o tym, że potrafimy zagospodarować swoją niepodległość, gdy nie ma wojen i systemów totalitarnych, bo Stalowa Wola, kiedyś w centrum II Rzeczpospolitej, teraz bardziej na południowym- wschodzie i miasto Gdynia, dwa dzieła Eugeniusza Kwiatkowskiego, mówią nam tak wiele o nas, jako o narodzie gotowym do ciężkiej pracy, gospodarczego, ekonomicznego wysiłku i zagospodarowywania naszej niepodległości”.
Dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk zwróciła uwagę na potrzebę docierania do młodzieży poprzez nowe sposoby komunikacji:
„Zadaniem Biura jest przygotowywanie projektów z wykorzystaniem nowych technologii dla utrzymania dialogu z młodzieżą. W celu zwiększenia efektywności tego pomysłu, przeprowadziliśmy badanie potrzeb i oczekiwań młodych ludzi w zakresie historii i edukacji. 77 % badanych stwierdziło, że chce się uczyć historii, ale za pomocą innego języka komunikacji”.
Dodatkowo na konferencji podniesiono potrzebę zjednoczenia się społeczeństwa w całym kraju, kształtowanie wspólnej przyszłości oraz podkreślono istotne wartości, jakie niosą ze sobą edukacyjne projekty IPN – kształtowanie postaw obywatelskich, rozwijanie empatii i nauka historii w nowoczesny sposób.
Przed nami 9 miast w całej Polsce
Stalowa Wola to miejsce startu Mobilnego Przystanku Historia. Przed nami jeszcze 9 kolejnych miejscowości, a w każdej zatrzymamy się na 3 dni:
- Stalowa Wola, ul. 1 Sierpnia 9, plac przed MDK
- Krosno, ul. Bursaki 29, parking przed MOSiR
- Myślenice, Rynek
- Pińczów, ul. Republiki Pińczowskiej 42
- Włoszczowa, ul. Koniecpolska 40, parking przy Zespole Szkół nr 2 im. hetmana S. Czarnieckiego
- Wieluń, Plac Kazimierza Wielkiego 2, teren przed Urzędem Miejskim
- Kalisz – informacje wkrótce
- Gostyń, ul. Wrocławska 10, boisko Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu
- Sława, ul. Odrodzonego Wojska Polskiego 19, Sławski Ośrodek Kultury i Wypoczynku
- Jelenia Góra, Park Zdrojowy Cieplice
Dowiedz się więcej o Mobilnym Przystanku Historia Przyszłości