Mobilne skrzynie elementem jubileuszu 15-lecia Szkoły Podstawowej w Ząbkach
25 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach odbyły się uroczyste obchody 15-lecia placówki. Była to okazja do podsumowania dotychczasowej działalności, integracji społeczności szkolnej i prezentacji nowoczesnych metod edukacji.
Moc atrakcji nie tylko dla uczniów
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele placówki, Instytutu Pamięci Narodowej, partnerzy szkoły, rodzice i uczniowie. Oficjalna część obejmowała przemówienia i prezentacje, a także występy uczniów inspirowane patronem szkoły – Małym Powstańcem.
W trakcie uroczystości odbyło się spotkanie z Powstańcami Warszawskimi – Januszem Maksymowiczem i Zbigniewem Daabem. Kombatanci opowiadali o swoich przeżyciach, odpowiadali na pytania młodzieży i nauczycieli oraz odnosili się do bieżących wydarzeń. Ich udział w tamtych wydarzeniach i zainteresowanie dzisiejszymi czasami stanowiły dla młodzieży wzorzec postawy patriotycznej i pogłębiły jej świadomość historyczną.
Jubileusz podkreślił misję szkoły jako miejsca łączącego tradycję z innowacją, gdzie wychowuje się młodzież w duchu odwagi, odpowiedzialności i aktywności obywatelskiej.
Instytut Pamięci Narodowej zaangażowany w uroczystości szkolne
W uroczystości aktywnie zaangażował się Instytut Pamięci Narodowej. Biuro Przystanków Historia IPN zorganizowało konkursy z nagrodami, warsztaty edukacyjne oraz wsparło organizację wydarzenia. Młodzież aktywnie reagowała na projekty przygotowane przez Instytut – ciekawość i pęd do wiedzy połączony z możliwością wygrania nagród dodatkowo motywowały do rozwiązywania zagadek historycznych, podejmowania dłuższych wypowiedzi pisemnych oraz tworzenia kreatywnych rozwiązań na zadane tematy.
Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną częścią uroczystości
W ramach obchodów zorganizowano immersyjne lekcje historii oraz grę terenową, w której nagrodą były zajęcia z użyciem mobilnych skrzyń. W zajęciach od 22 do 25 kwietnia udział wzięło około 300 uczniów. Młodzież skupiona była wokół dwóch projektów gamingowych – „Lotników” oraz „Warsaw Rising”. „Lotnicy” to pierwszoosobowa gra przygodowa, w ramach której gracze wcielają się w postaci bohaterów walk podniebnych II wojny światowej. Druga gra opowiada o Powstaniu Warszawskim. To strategiczna produkcja, w której gracz wciela się w dowódcę oddziału Powstańców.
Gry przybliżają odbiorcom tematykę Powstania Warszawskiego w kontekście II wojny światowej, pobudzają wyobraźnię i rozwijają myślenie przyczynowo-skutkowe. Immersyjna aura, którą tworzą mobilne skrzynie sprawia, że łatwiej jest zanurzyć się w głąb przedstawionych wydarzeń.