Konferencja prasowa i prezentacja mobilnych skrzyń w Warszawie
20 lutego w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdaleną Hajduk. Po konferencji odbyła się prezentacja mobilnych skrzyń do prowadzenia immersyjnej edukacji historycznej, podczas której zostały one oddane w ręce młodzieży szkolnej.
Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną zaprezentowane w Warszawie
Na spotkaniu z mediami Dyrektor Hajduk podkreśliła istotną rolę nowych technologii w procesie edukacji młodzieży. Zadaniem Biura Nowych Technologii jest wychodzenie naprzeciw wyzwaniom edukacyjnym. Mobilne skrzynie umożliwiające immersyjne przeżywanie gier edukacyjnych są kolejnymi owocami działalności Biura, mającego na celu opowiadanie o historii językiem i sposobami charakterystycznymi dla nowych technologii i w efekcie zachęcanie młodych ludzi do poznawania historii.
Czym są mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną?
Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną to 10 zestawów składających się z wydajnych komputerów stacjonarnych zamkniętych w wojskowych skrzyniach, wykorzystywanych do przechowywania wyposażenia i amunicji. Umieszczenie elektroniki w solidnych wojskowych skrzyniach nadaje całości odpowiedniego charakteru, przyciąga uwagę, zapewnia odporność na wstrząsy podczas transportu. Wybrane zestawy komputerowe to przemyślane, odpowiednio skomponowane podzespoły i akcesoria, tworzące funkcjonalne i niezawodne jednostki PC. W skrzyniach znajduje się również ekran i bezprzewodowe peryferia. Dodatkowo każdy zestaw wzbogacony jest o komplet urządzeń (gogle i dwa kontrolery) VR (virtualreality) Oculus Meta Quest 2.
Do każdej z 10 dostępnych skrzyń zostały wgrane wszystkie dotychczas zrealizowane edukacyjne projekty IPN. Mobilne skrzynie ułatwią dotarcie z immersyjną edukacją historyczną wszędzie tam, gdzie odbywają się zajęcia edukacyjne. Ogólnopolska trasa mobilnych skrzyń, która wkrótce wystartuje, to kolejna już – po mobilnym showroomie „Gry Szyfrów” oraz mobilnym Przystanku Historia Przyszłości – inicjatywa mająca zapewnić w placówkach oświatowych szeroką dostępność projektów IPN opartych o nowe technologie.
Zobacz wszystkie edukacyjne projekty Biura Nowych Technologii IPN
Pozytywne przyjęcie przez młodzież
Pozytywne przyjęcie przez młodzież mobilnych skrzyń daje nadzieję, że dzięki rozwiązaniom zastosowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, młodzież odnajdzie w cyfrowym środowisku nie tylko zabawę, ale też również zachętę do czerpania ze skarbnicy wiedzy i poszerzania świadomości historycznej.