Jelenia Góra – ostatnia lokalizacja na ogólnopolskiej trasie Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości
W Jeleniej Górze kończy się trasa Mobilnego Przestanku Historia Przyszłości. Całość obejmowała 10 miejscowości w całej Polsce i trwała 30 dni. W uroczystości zakończenia trasy udział wzięła dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Magdalena Hajduk. Tutaj również oddano zebrane dary dla osób dotkniętych skutkami powodzi.
Konferencja wieńcząca ogólnopolską trasę Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości
W uroczystej konferencji udział wzięli: dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk, prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, dyrektor Biura Przystanków Historia Łukasz Witek, dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu Kamil Dworaczek.
Konferencję prowadził dyrektor Dworaczek. Po otwarciu i powitaniu gości mikrofon został przekazany Prezydentowi Jeleniej Góry. Prezydent Łużniak podkreślił rolę współpracy w tej trudnej sytuacji związanej z powodzią. Dodał również, że bardzo się cieszy z możliwości goszczenia Przystanku Historia na w Jeleniej Górze, tym bardziej, że inicjatywa ta pozwala oderwać młodzież od trudności dnia codziennego i angażuje ją w edukacyjną rozrywkę. Później głos zabrała dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk zwracając uwagę na sukces tegorocznej edycji Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości – w całej ogólnopolskiej trasie Przystanek ugościł blisko 3500 osób. Na koniec konferencji głos zabrał dyrektor Witek mówiąc o planowanym cyklu warsztatów dla dzieci oraz organizacji przyszłorocznych ferii zimowych dla młodzieży szkolnej z Jeleniej Góry – zapewnione mają być atrakcje, całodzienne aktywności, a także wyżywienie.
Po zakończeniu konferencji wszyscy zaproszeni goście zapoznali się z projektami Biura Nowych Technologii IPN.
Oddanie zebranych darów dla osób dotkniętych powodzią
W trzech ostatnich lokalizacjach, które odwiedził Mobilny Przystanek przeprowadzono zbiórkę środków czystości i chemii gospodarczej na rzecz osób dotkniętych powodzią. Dzięki wysokiemu zaangażowaniu gości w zbiórkę udało się zebrać wszelkiego rodzaju środki czyszczące takie jak: płyny do czyszczenia, proszki do prania, żele czyszczące; dodatkowo zgromadzono akcesoria w postaci gąbek, rękawiczek, ściereczek, worków czy papieru.
Jesteśmy poruszeni zaangażowaniem, które wykazali odwiedzający Mobilny Przystanek Historia i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce. Zebrane dary zostały przekazane w ręce prezydenta Jeleniej Góry, Jerzego Łużniaka.
Podsumowanie ogólnopolskiej trasy Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości
Przez 30 dni Mobilny Przystanek Historia Przyszłości odwiedził 10 miejscowości:
- Stalowa Wola,
- Krosno,
- Myślenice,
- Pińczów,
- Włoszczowa,
- Wieluń,
- Kalisz,
- Gostyń,
- Sława,
- Jelenia Góra.
Przystanek odwiedziło blisko 3500 osób, w tym zorganizowane grupy szkolne, edukatorzy i nauczyciele, a także młodzież i osoby dorosłe. We wszystkich lokalizacjach Mobilny Przystanek Historia Przyszłości cieszył się wysokim zainteresowaniem. Goście brali udział w immersyjnych lekcjach historii i – niezależnie od aury pogodowej – frekwencja dopisywała . To pokazuje, że projekt był oczekiwany i zrealizował swoje zadanie. Niejednokrotnie goście odwiedzali Mobilny Przystanek nawet kilkukrotnie, by wziąć udział w immersyjnej lekcji historii i uczyć się poprzez gry i aplikacje przygotowane przez Biuro Nowych Technologii.
Immersyjne lekcje historii – zdobywanie wiedzy połączone z rozrywką
Immersyjne lekcje historii Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości to połączenie zabawy z poszerzaniem kompetencji cyfrowych i nowoczesną edukacją historyczną. Zdobywanie wiedzy i wzbudzanie zainteresowania za pomocą gier wideo, aplikacji i podcastów jest nie tylko przyjemne, ale też skuteczne. Jak wynika z raportu badawczego „IMMERSYJNA EDUKACJA HISTORYCZNA – w stronę nowych ścieżek edukacyjnych” – właśnie tego typu nauki oczekuje młodzież szkolna.
Konferencje i ciepłe przyjęcie Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości
W każdej miejscowości miała miejsce konferencja z udziałem dyrekcji Biura Nowych Technologii, włodarzy miasta i osób reprezentujących oddziały Instytutu Pamięci Narodowej. Gośćmi konferencji obok przedstawicieli mediów była licznie przybyła młodzież szkolna. Konferencje przyciągały również zaciekawionych przechodniów, którzy spontanicznie rejestrowali swoją wizytę w Mobilnym Przystanku.
Do zobaczenia następnym razem
Dziękujemy wszystkim gościom za odwiedzenie Mobilnego Przystanku Historia Przyszłości i wzięcie udziału w immersyjnych lekcjach historii. Licząca łącznie 10 miejscowości trasa zakończyła się. Mobilny Przystanek odwiedziło ponad3300 gości. Jesteśmy dumni z tego, że docieramy z nowoczesną edukacją historyczną i ofertą gier oraz aplikacji Biura Nowych Technologii IPN w oryginalny, angażujący i efektywny sposób.
Goście, którzy odwiedzili Mobilny Przystanek jeszcze bardziej angażują się w naukę historii poprzez nowe technologie i poszerzają swoją świadomość historyczną. Mamy nadzieję, że zobaczymy się również przy okazji kolejnej edycji Mobilnego Przystanku Historia przyszłości czyli inicjatywy, która łączy pokolenia i oferuje immersyjną edukację historyczną dla osób w każdym wieku.
Dziękujemy i do zobaczenia!