Interesująca konferencja o metodach wizualizacji przeszłości
W Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego UNESCO w Warszawie 27 października br. odbyła się, zorganizowana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i objęta honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, konferencja naukowa pn. „Zwizualizować przeszłość. Od celuloidu do rozszerzonej rzeczywistości.”
Konferencja miała na celu prezentację i dyskusję na temat różnych metod zapisu materiałów audiowizualnych i zdjęć, od tradycyjnych technik na taśmie filmowej, przez technologie cyfrowe, aż po metody wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Konferencję rozpoczął wykład Adrianny Paradowskiej, zastępcy dyrektora Biura Nowych Technologii, która przedstawiła immersyjne projekty edukacyjne w obszarze historii, realizowane w IPN. Dyrektor Paradowska podkreśliła znaczenie immersyjnych projektów w edukacji historycznej, zwłaszcza dla młodszych pokoleń wychowanych w erze cyfrowej. Jej prezentacja wykazała na konkretnych przykładach, jak nowoczesne technologie mogą służyć przekazywaniu wiedzy o przeszłości w angażujący sposób.
Kolejni prelegenci podejmowali tematy:
- Michał Kosiorek – Rola projektów immersyjnych w edukacji, przykłady z Biura “Niepodległa”.
- Radosław Poboży – Dokumentacja wizyjna w Archiwum IPN – przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
- prof. dr hab. Dorota Skotarczak – Przedstawianie przeszłości w filmach w czasach PRL.
- dr Małgorzata Smoleń – Analiza filmów “Album Fleischera” oraz “Powszedni dzień gestapowca Schmidta” w kontekście kultury pamięci.
- Aleksander Kann – Granice między źródłową wiedzą a cyfrową kreacją na przykładzie koloryzacji zdjęć z Powstania Warszawskiego.
- dr Michał Pieńkowski – Dylematy restauracji cyfrowej zabytków filmowych.
- Tomasz Kalisz – Rola nowoczesnego archiwum w kontekście Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP.
Konferencja zakończyła się dyskusją. Spotkanie podkreśliło znaczenie nowoczesnych technologii w zachowywaniu i prezentowaniu dziedzictwa kulturalnego, a jednocześnie zwróciło uwagę na kwestie związane z etyką i autentycznością w rekonstrukcji przeszłości.
Zapoznaj się z galerią zdjęć