Historia transmitowana w bitach
Transmisja danych polega na przesyłaniu danych zapisanych w bitach z jednego urządzenia cyfrowego do innego za pomocą sieci światłowodowej, bezprzewodowej lub tradycyjnej sieci telefonicznej. Umożliwia połączenie ze sobą lokalizacji na całym świecie i tym samym cyfrową edukację i popularyzację historii XX w. . Jednym z celów Biura Nowych Technologii jest dostosowanie możliwości, które stwarzają innowacje technologiczne (Internet, VR, IoT) do potrzeb IPN i realizacji jego zadań ustawowych, tak, aby dotrzeć z przekazem historycznym do nieograniczonej liczby odbiorców i zapoznać ich z efektami jego pracy.
Cyfrowa edukacja
BNT – tworząc tematyczne aplikacje mobilne i strony internetowe (dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii Polski w okresie od 1917 do 1990 r.) oraz elektroniczne i multimedialne wersje programów edukacyjnych, ich koncepcje i sposoby wdrażania – współpracuje z pozostałymi jednostkami IPN. Jedną z nich jest Biuro Edukacji Narodowej, z którego działalnością można zapoznać się na: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/
BEN, podobnie jak BNT, ma za zadanie upowszechniać w Polsce i na świecie swoje projekty. Sposobem na to jest program polonijny skierowany do Polaków żyjących i pracujących poza granicami Polski oraz nauczycieli polonijnych, koordynowany przez Biuro Edukacji Narodowej, o którym można poczytać na:
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/program-polonijny
Zatrzymaj się na „Przystanku Historia”
Tam, gdzie docierają łącza światłowodów czy Wi-Fi, można zapoznać się z efektami badań naukowych, działań edukacyjnych i wydawniczych IPN, dostępnych na portalach tematycznych i m.in. zagrać w gry, które powoli stają się znakiem rozpoznawczym BNT IPN. W pierwszej w historii IPN grze w technologii 3D o wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, opracowanej przez BNT we współpracy z Chronospace, bohaterami każdej z misji są postacie, które istniały naprawdę, a informacje o ich losach zostały zebrane dzięki zasobom archiwalnym i publikacjom naukowym. Wnętrza i postaci żołnierzy zrekonstruowano na podstawie archiwalnych zdjęć i rysunków.
O polskiej rzeczywistości tamtych czasów i nie tylko o tym okresie historii można dowiedzieć się więcej na stronie internetowej „Przystanek Historia”. Znajdziecie tam napisane przystępnym językiem materiały popularyzujące wyniki badań historyków wraz z dostępem do biblioteki cyfrowej:
https://przystanekhistoria.pl/
Biblioteka cyfrowa na stronie „Przystanku Historia”:
https://przystanekhistoria.pl/pa2/biblioteka-cyfrowa
Polecamy publikacje w pdf o największych bitwach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 do czytania online lub ściągnięcia na swój komputer i przeczytania:
https://przystanekhistoria.pl/pa2/biblioteka-cyfrowa/najwieksze-bitwy-wojny
Nie tylko Maria Skłodowska-Curie…
Ważną częścią działalności IPN jest przypominanie i upowszechnianie wiedzy o postaciach i wydarzeniach z historii Polski, które nie zawsze były i są obecne w szkolnych podręcznikach. Dobrym tego przykładem jest projekt „Giganci Nauki” przygotowany przez zespół z Biura Prezesa IPN i pokazujący jak dokonania polskich badaczy, odkrywców i wynalazców zrewolucjonizowały świat poprzez nauki ścisłe, przyrodnicze i humanistyczne. Jedna z postaci naukowców przedstawionych w serii filmów na YouTube jest bohaterem projektu BNT – o czym dowiecie się już niebawem. Polecamy przeczytać na stronie podanej poniżej, dlaczego po czwarte i po piąte jest takie ważne.
https://gigancinauki.pl/gn/wstep/82543,Co-trzeba-wiedziec-o-Gigantach-Nauki.html