Historia nośnikiem pamięci masowej
Najstarszym nośnikiem ludzkiej pamięci są warstwy ziemi, które przechowały pierwsze ślady działań i wytworów człowieka. Zgodnie z jedną z trzech podstawowych zasad stratygrafii – zasadą superpozycji – stosowaną przez geologów i archeologów do datowania serii niezaburzonych warstw ziemi w profilu geologicznym, warstwy młodsze spoczywają na warstwach starszych. Jest ona zbieżna z zasadą chronologii historycznej, widoczną także w podejściu do metod badania przeszłości i jej śladów w postaci źródeł pisanych. Instytut Pamięci Narodowej od 21 lat dokumentuje świadectwa historii XX w. , zapisane na papierze i częściowo zdigitalizowane. Powstałe we wrześniu 2021 r. Biuro Nowych Technologii ma za zadanie zintegrować w technologii cyfrowej jego ofertę naukową, edukacyjną i wydawniczą, czyli utrwalić pamięć o naszej historii przy użyciu najnowszych technologii.
Pamięć zapisana nie tylko w DNA
Pamięć o przeszłości może być zapisana na różne sposoby – w cząsteczkach białkowych (engramach) szarych komóreknaszej kory mózgowej, książkach, dokumentacji zgromadzonej w zasobach archiwalnych, na dyskach twardych (HDD) i półprzewodnikowych (SSD) komputerów, w chmurze obliczeniowej lub na przenośnych nośnikach danych (pendrive’ach, płytach DVD, Blu-ray i zewnętrznych dyskach SATA). Jeśli porównalibyśmy Instytut Pamięci Narodowej do części komputerowych, z uwzględnieniem trzech rodzajów pamięci przechowujących dane, archiwum pełniłoby takie funkcje jak dyski twarde (HDD) i półprzewodnikowe (SSD) odpowiedzialne za pamięć zewnętrzną, a pozostałe jednostki IPN byłyby procesorem – ponieważ przetwarzają i udostępniają użytkownikom jego zasoby.
Ludzka pamięć bywa ulotna
Archiwa IPN gromadzą, ewidencjonują, przechowują, opracowują, zabezpieczają i udostępniają w formie papierowej i częściowo zdigitalizowanej dokumenty zbrodni z lat 1917-1990 oraz dokumenty dotyczące wydarzeń i losów Narodu Polskiego w latach 1939-1990. Zasób archiwalny IPN w 2021 r. osiągnął wielkość 92931,31 metrów bieżących, a zasób ewidencyjny obejmuje obecnie 11061,12 metrów bieżących kartotek i innych materiałów ewidencyjnych (stan z końca 2021 r. dla całego kraju).
IPN totakże portal internetowy ze stronami tematycznymi i z dostępnymi na nich materiałami umożliwiającymi rozpoczęcie przygody z historią XX w. i najnowszą. Polecamy Archiwum Pełne Pamięci, ponieważ historycy zajmujący się badaniami historycznymi, opracowują nie tylko źródła pisane, ale również relacje naocznych świadków historii i informacjeuzyskane dzięki przedmiotom przechowywanym przez ludzi, najczęściej jako pamiątki rodzinne.
Archiwum Pełne Pamięci:
https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/multimedia-1/portale-edukacyjne/94044,Archiwum-Pelne-Pamieci.html
A jeśli ktoś chciałbypoznać wyniki badań historycznych w formie publikacji naukowych i mocniej zagłębić się w historię, zapraszamy do zapoznania się z projektemBibliografia Historii Polski realizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk i dostępnym tutaj: