Cyfrowi Bohaterowie – najnowszy projekt edukacyjny Biura Nowych Technologii IPN
Porozmawiaj ze świadkami historii. Zapytaj bohaterów o ich dokonania. Poznaj tajemnice historii dzięki nowym technologiom. Odkryj zupełnie nowe możliwości w dziedzinie edukacji historycznej wykorzystując narzędzia stworzone przez Biuro Nowych Technologii IPN. Odwiedź Centralny Przystanek Historia w Warszawie i poznaj Cyfrowych Bohaterów. Premiera projektu odbędzie się 14.04.
Co niesie ze sobą projekt Cyfrowych Bohaterów?
Edukacyjny projekt Cyfrowi Bohaterowie to najnowsza odpowiedź Biura Nowych Technologii IPN na oczekiwania młodzieży odnośnie do sposobu przekazywania wiedzy. Dzięki połączeniu nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, z walorem edukacyjnym pochodzącym z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej, powstał nowy sposób poznawania historii. Dzięki temu młodzi ludzie podchodzą entuzjastycznie do edukacji historycznej, lepiej przyswajają wiedzę i nabierają pozytywnych skojarzeń z historią, edukacją i zajęciami lekcyjnymi.
Premiera projektu już 14.04.
Uroczysta premiera najnowszego projektu edukacyjnego Biura Nowych Technologii IPN odbędzie się w Centralnym Przystanku Historia przy ulicy Marszałkowskiej 107 w Warszawie o godzinie 9.30.
Projekt udostępniony będzie wszystkim odwiedzającym Strefę Nowych Technologii Centralnego Przystanku Historia. Wejście jest darmowe. Serdecznie zapraszamy do poznania bliżej możliwości wykorzystania nowych technologii w edukacji historycznej.
Odwiedź Centralny Przystanek Historia
Czym są Cyfrowi Bohaterowie?
Ta nowatorska inicjatywa składa się z trzech części. Serce projektu – awatary – bije w Centralnym Przystanku Historia przy ulicy Marszałkowskiej 107 w Warszawie. To tam porozmawiać można z Cyfrowymi Bohaterami. Dodatkowo po zeskanowaniu kodu QR postacie zaprezentują się na smartfonie w postaci rozszerzonej rzeczywistości (AR), a także obejrzysz je w krótkich filmach publikowanych na profilach Instytutu Pamięci Narodowej w mediach społecznościowych – Facebooku, Instagramie, LinkedInie i YouTubie.
Cyfrowi Bohaterowie czyli Jan Zumbach, Jan Kowalewski i Miś Wojtek, których spotkasz w Strefie Nowych Technologii Centralnego Przystanku Historia to awatary generowane na silniku Unreal Engine 5 za pomocą wydajnej jednostki PC i wyświetlane na ekranie telewizora. Każdy z nich stanowi realistyczny model 3D zdolny do poruszania się, gestykulowania oraz werbalnego odpowiadania na pytania. Za mowę postaci odpowiada autorski silnik dialogowy wspierany przez uczenie maszynowe z użyciem 11labs.
Każdy awatar oparty jest na module sztucznej inteligencji, do pamięci której zostały wgrane zasoby historyczne pozyskane z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki temu udzielona odpowiedź zawsze będzie zgodna z prawdą. Projekt uczy dzięki połączeniu technologii cyfrowej z edukacją historyczną.
Dowiedz się więcej na temat Cyfrowych Bohaterów
Jak skorzystać z awatarów w Centralnym Przystanku Historia?
By zobaczyć i porozmawiać z awatarami bohaterów wystarczy, że:
- zarejestrujesz swoją wizytę w Strefie Nowych Technologii Centralnego Przystanku Historia – to może być wizyta z grupą szkolną, rodzinna, ze znajomymi lub indywidualna;
- przyjdziesz punktualnie na swoją immersyjną lekcję historii;
- podejdziesz do stanowiska Cyfrowych Bohaterów i rozpoczniesz konwersację.
Tylko tyle dzieli Cię od wzięcia udziału w immersyjnej edukacji historycznej i poznania Cyfrowych Bohaterów.
Zarejestruj swoją wizytę już teraz
Jak obsługiwać awatary?
Obsługa stanowiska jest prosta, a we wszystkim pomoże Ci obsługa obecna cały czas w Strefie Nowych Technologii. Wystarczy, że podejdziesz do stanowiska, sięgniesz po mikrofon i tablet, a następnie przytrzymując przycisk spacji na tablecie zadasz pytanie do mikrofonu. Po zadaniu pytania puść przycisk. Już po chwili wybrana postać udzieli odpowiedzi.
Jeśli wolisz zadać pytanie w formie tekstowej, śmiało! Kliknij przycisk enter na klawiaturze tabletu, wpisz pytanie i znów wciśnij enter.
Niezależnie od formy, w której pytanie zostało zadane, awatar odpowie na nie na głos, a transkrypcja odpowiedzi pojawi się również na ekranie. Możesz więc odpowiedź usłyszeć oraz przeczytać.
Jeśli żadne pytania nie przyjdą Ci do głowy, nie przejmuj się. Na ekranie pojawią się podpowiedzi, o co warto zapytać postać. Dzięki temu rozmowa może trwać tak długo, jak tylko chcesz. Możesz ją rozpocząć i zakończyć w dowolnym momencie.
Dowiedz się więcej na temat Cyfrowych Bohaterów
Obserwuj media społecznościowe Instytutu Pamięci Narodowej, by lepiej poznać dokonania bohaterów
Cyfrowi Bohaterowie to nie tylko awatary w Centralnym Przystanku Historia! To również filmy pełne ciekawostek historycznych udostępniane w mediach społecznościowych IPN – Facebooku, Instagramie, LinkedInie i YouTubie.
Zapraszamy do śledzenia najnowszych publikacji i oglądania filmów z udziałem bohaterów, by jeszcze lepiej zrozumieć najnowszą historię Polski.
Premiera Cyfrowych Bohaterów już 14.04.
Uroczysta prezentacja najnowszego projektu edukacyjnego Biura Nowych Technologii IPN odbędzie się w Centralnym Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 107 w Warszawie 14 kwietnia o godzinie 9.30. Cyfrowi Bohaterowie na stałe dostępni będą dla wszystkich gości odwiedzających Strefę Nowych Technologii.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z możliwościami, jakie niosą nowe technologie w nauczaniu historii.
Dowiedz się więcej na temat Cyfrowych Bohaterów