Cyfrowa ścieżka edukacji historycznej Biura Nowych Technologii IPN
Biuro Nowych Technologii zostało powołane przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego we wrześniu 2021 r. Tworzy i opracowuje projekty dotyczące historii, które mają przede wszystkim zainteresować młode pokolenie. Przekaz ma być atrakcyjny cyfrowo, bo oparty na najnowszych technologiach informatycznych i dostępny dla wszystkich internautów na komputerach, tabletach, smartfonach i goglach VR.
Cele strategiczne Biura Nowych Technologii
Na konferencji prasowej, która odbyła się 13 września 2021 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk opowiedziała o najważniejszych celach i strategii działania nowo powstałej jednostki. Jej głównym zadaniem stanie się przeprowadzenie transformacji cyfrowej oferty naukowej, edukacyjnej i wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej. Biuro Nowych Technologii współpracuje z Biurem Informatyki, Biurem Edukacji Narodowej, Biurem Badań Historycznych, Wydawnictwem IPN i Biurem Przystanków Historia. Treści edukacyjne staną się dostępne przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości, rozszerzonej rzeczywistości i sztucznej inteligencji.
Nowe technologie znakiem naszych czasów
”Historia musi odczytywać znaki czasu. Znakiem czasu są nowe technologie, które skłaniają nas do poszukiwania nowych ścieżek dotarcia z historycznym przekazem do młodego pokolenia” – powiedział prezes Karol Nawrocki w odniesieniu do decyzji o powołaniu Biura Nowych Technologii.
Zaznaczył, że przekonała go do tego rosnąca popularność nowoczesnych technologii w procesach edukacyjnych. Przypomniał, że około trzy miliardy ludzi na świecie gra w gry komputerowe, z czego kilkanaście milionów w Polsce i właśnie gry mogą stać się dobrym narzędziem edukacyjnego przekazu.
Nowatorskie lekcje historii
Projekty realizowane w Biurze Nowych Technologii mają nie tylko zainteresować historią dzieci i młodzież, ale także stanowić pomoc dla nauczycieli. W planach znalazły się nowatorskie lekcje historii z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, półkolonie historyczne zachęcające do nauki historii poprzez sztukę i multimedialne projekty edukacyjne oraz edukacja teatralna. Przyszłościowo planuje się również włączenie studentów uczelni technicznych do wspólnie opracowywanych projektów.
Nagranie konferencji prasowej na kanale IPNtv jest dostępne w serwisie YouTube: