Centralny Przystanek Historia zaprasza na immersyjne lekcje historii. Tydzień Europejskiej Nocy Muzeów trwa
Centralny Przystanek Historia przy ulicy Marszałkowskiej 107 to przestrzeń, która oferuje nowatorskie metody przekazywania wiedzy wciągając gości w interaktywną historyczną podróż. Odwiedź Strefę Nowych Technologii i weź udział w immersyjnych lekcjach historii. Tydzień Europejskiej Nocy Muzeów trwa od 13 do 18 maja w godzinach 10.00 – 18.00.
Odkryj Centralny Przystanek Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Twoje nowe miejsce na mapie edukacyjnych atrakcji
Centralny Przystanek Historia wyróżnia się przede wszystkim innowacyjnym podejściem do edukacji historycznej zapewniając edukację przez doświadczenie. W Strefie Nowych Technologii możesz wziąć udział w historycznych wydarzeniach i wcielić się w prawdziwych bohaterów. Wszystko to dzięki edukacyjnym grom i aplikacjom stworzonym przez Biuro Nowych Technologii IPN, które prezentowane są na nowoczesnym gamingowym sprzęcie.
Weź udział w immersyjnych lekcjach historii z okazji tygodnia Europejskiej nocy muzeów
Immersyjne lekcje historii to edukacja przez doświadczenie – gwarancja głębszego zrozumienia i utrwalenia pamięci o historii. Dzięki nowej technologii edukacja historyczna staje się skuteczniejsza i jeszcze bardziej atrakcyjna.
Zarejestruj się na immersyjne lekcje historii
Jak wygląda immersyjna lekcja historii w Strefie Nowych Technologii?
Lekcja zaczyna się od krótkiego wprowadzenia i prezentacji możliwości przestrzeni. Na samym początku edukator po krótce scharakteryzuje każdy prezentowany projekt Biura Nowych Technologii. Później zaznajomi Cię ze sprzętem, na którym doświadczysz historycznej podróży edukacyjnej, a na koniec przedstawi zespół animatorów, który będzie towarzyszył Ci przez cały czas trwania immersyjnej lekcji.
Po skończeniu wprowadzenia możesz eksplorować całą strefę i korzystać ze wszystkich atrakcji. Dla Ciebie Strefa Nowych Technologii oddaje:
- aż 3 gamingowe kapsuły ORB X GamePod. To futurystyczne, nowoczesne urządzenia, które podnoszą gamingowe doznania na wyższy poziom. W każdej kapsule znajduje się wygodny, gamingowy fotel, trzy monitory i wysokiej jakości peryferia. W kapsule zagrasz we wszystkie gamingowe projekty Biura Nowych Technologii wydane na PC.
- 5 stanowisk VR (Virtual Reality). To zestawy złożone z dwóch kontrolerów i gogli. Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości przeniesiesz się wprost do realiów prezentowanego projektu. Stanowiska VR dostępne są dla gości, którzy ukończyli 13 rok życia.
Co zrobić po skończonej immersyjnej lekcji historii?
Po skończonej immersyjnej lekcji historii w pierwszej kolejności sięgnij po tablet z quizem bazującym na projekcie, który zainteresował Cię najbardziej. W ten sposób zweryfikujesz swoją nowo nabytą wiedzę i przekonasz się czy uważnie uczysz się historii. Nie przejmuj się, jeśli wynik quizu nie będzie dla Ciebie satysfakcjonujący. Wszystkie edukacyjne projekty Biura Nowych Technologii dostępne są do darmowego pobrania. Dzięki temu możesz wziąć udział w wybranym projekcie u siebie w domu. Zachęcamy Cię również do rozwiązania pozostałych quizów. Dzięki temu zweryfikujesz swoją wiedzę ze wszystkich prezentowanych projektów.
Szczególnie zachęcamy nauczycieli do kierowania młodzieży szkolnej do rozwiązywania quizów. Ponadto zachęcamy do kontynuowania immersyjnych lekcji historii w szkołach.
Jak kontynuować immersyjną lekcję historii w szkole?
Przypomnijmy, że wszystkie projekty Biura Nowych Technologii IPN są udostępnione do darmowego pobrania. Można więc zachęcać uczniów do indywidualnego angażowania się w nie lub za darmo instalować je na szkolnych komputerach i przeprowadzać immersyjne lekcje historii w szkole.
Specjalnie dla nauczycieli udostępniamy scenariusze lekcji realizujące podstawę programową przygotowane w oparciu o edukacyjne projekty. Dzięki temu wystarczy udostępnić młodzieży wybraną grę lub aplikację, a później przeprowadzić lekcję wspierając się scenariuszem przeznaczonym do wybranego projektu.
Zobacz materiały edukacyjne dla nauczycieli
Tydzień Europejskiej Nocy Muzeów w Strefie Nowych Technologii
Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów zapraszamy do Strefy Nowych Technologii Centralnego Przystanku Historia przy ulicy Marszałkowskiej 107 w Warszawie.
Odwiedź Strefę Nowych Technologii i poznaj wszystkie edukacyjne projekty Instytutu Pamięci Narodowej. Przekonaj się jak ciekawa i skuteczna jest nauka historii dzięki nowym technologiom. Skorzystaj z okazji tygodnia Europejskiej Nocy Muzeów, odwiedź Strefę Nowych Technologii i weź udział w immersyjnej lekcji historii. Tydzień Europejskiej Nocy muzeów trwa od 13 do 18 maja. Zapeszamy w godzinach 10 – 18.
Uroczyste otwarcie i premierowy tydzień już za nami
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w otwarciu Centralnego Przystanku Historia. W trakcie premierowego tygodnia Strefę Nowych Technologii odwiedziło około 800 gości w różnym wieku – od młodzieży szkolnej, przez rodziców i nauczycieli, aż po seniorów.
Uroczyste otwarcie rozpoczęło się okolicznościowymi wystąpieniami. Na początku głos zabrał prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, później swój wykład miał prof. Andrzej Nowak. Odsłonięto tablicę upamiętniającą patrona Centralnego Przystanku Historia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a uroczystość dopełniła część artystyczna.
W uroczystym otwarciu i pierwszych immersyjnych lekcjach historii udział wzięła dyrektor Biura Nowych Technologii Magdalena Hajduk. Podczas uroczystości zwracała uwagę na fakt, że edukacyjne projekty Biura Nowych Technologii nie tylko bawią, ale też uczą i służą edukacji historycznej w sposób, który efektywnie dociera do młodzieży.
Jak trafić do Strefy Nowych Technologii w Centralnym Przystanku Historia?
Strefa Nowych Technologii umiejscowiona jest na pierwszym piętrze i otwarta jest w godzinach 10 – 18, od poniedziałku do soboty. Centralny Przystanek Historia zlokalizowany jest przy ulicy Marszałkowskiej 107, zapraszamy do korzystania z wejścia od strony ulicy Świętokrzyskiej.
Zarejestruj się na immersyjną lekcję historii
Zapraszamy wszystkich chętnych do rejestrowania się w dogodnym dla siebie terminie. Można zapisywać się grupowo lub indywidualnie. Zapisz siebie, swoich znajomych lub grupę nawet do 30 osób.