Biuro Nowych Technologii zaprasza na Kongres Pamięci Narodowej
Za miesiąc na PGE Narodowym w Warszawie rozpocznie się Kongres Pamięci Narodowej, na którym Biuro Nowych Technologii przygotowało wyjątkowe atrakcje. Przede wszystkim, w dniach 13-14 kwietnia odbędzie się hackathon HISTHACK, czyli II etap konkursu, na którym 16 najlepszych zespołów wyłonionych w I etapie spośród uczniów szkół ponadpodstawowych, zmierzy się z wyzwaniem, którego treść zostanie ujawniona w chwili rozpoczęcia Kongresu. Podczas dwudniowego wydarzenia, uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności programistyczne, tworząc innowacyjne rozwiązania, które mają potencjał, by zmienić sposób nauczania historii.
Obecnie, jesteśmy jeszcze w trakcie I etapu konkursu, który rozpoczął się 14 lutego i pierwotnie miał się zakończyć 14 marca, jednak z uwagi na liczne prośby zainteresowanych szkół, termin zakończenia przyjmowania zgłoszeń został przedłużony do 17 marca. Zadanie uczestników pierwszego etapu konkursu polega na opracowaniu koncepcji scenariusza historyczno-edukacyjnej gry komputerowej związanej z historią Polski w latach 1917-1990. W zgłoszeniu należy podać jedynie zarys koncepcji scenariusza gry. Nie ma sprecyzowanego formatu, nie trzeba prezentować skończonego scenariusza gry. Inspirację można czerpać z gotowego produktu gamingowego „Gra Szyfrów”.
Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy Strefę Nowych Technologii, dedykowaną w szczególności najmłodszym uczestnikom spotkania. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, młodzież będzie mogła zapoznać się za pomocą komputerów i gogli VR z nowoczesnymi projektami edukacyjnymi przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Zachęcamy do rejestracji w wydarzeniu za pośrednictwem strony internetowej.
Kolejną atrakcją będzie panel dyskusyjny „Immersyjna edukacja historyczna – w stronę nowych ścieżek edukacyjnych”, w trakcie którego będziemy zastanawiali się nad potrzebami edukacyjnymi i skutecznymi sposobami przekazywania wiedzy młodzieży ukształtowanej przez cyfrową rewolucję. Uczestnicy panelu będą wskazywali nie tylko na możliwe rozwiązania, ale również zastanawiali nad potencjalnymi zagrożeniami z jakimi trzeba będzie się zmierzyć w najbliższej przyszłości, takimi jak pogłębiający się dystans pomiędzy pokoleniami (tzw. luka generacyjna) czy konsekwencje dominacji poznawania zmysłowego (tzw. jednowymiarowość).
Projekty realizowane przez Biuro Nowych Technologii w ramach Kongresu Pamięci Narodowej, wpisują się w szerszy kontekst polityki edukacyjnej, zmierzającej w kierunku dostosowania metod nauczania do oczekiwań i umiejętności młodych pokoleń, które – czy tego chcemy, czy też nie – dojrzewają w epoce dominacji rzeczywistości wirtualnej.