Biuro Nowych Technologii nagrodzone za „Grę Szyfrów” w II edycji przeglądu Przeszłość/Przyszłość
“Gra Szyfrów” Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej zwyciężyła w Konkursie o Nagrody “Przeszłość/Przyszłość” zorganizowanym przez fundację im. Janusza Kurtyki w kategorii “Innowacyjne formy edukacji historycznej”. Wręczenie Nagrody odbyło się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Nagrodę odebrała Adrianna Paradowska, zastępca Dyrektora Biura Nowych Technologii.
Projekt gamingowy „Gra Szyfrów” ma na celu pokazać historię młodemu pokoleniu w formie najbardziej dla nich przystępnej, czyli przy użyciu nowych technologii, jakimi są nie wątpliwie gry komputerowe. Innowacyjne podejście projektu polega na tym, że wątek historyczny, nie jest tłem dla rozgrywki, jak w innych produkcjach tego typu, tylko odgrywa rolę pierwszoplanową, a rozgrywka jest uzupełnieniem całej historii. ”Gra Szyfrów” to multiplatformowa gra dostępna na PC, urządzeniach mobilnych i goglach VR. Gracze dostrzegają w niej nawiązanie do gier przygodowych z elementami zręcznościowymi. Rozgrywka łączy elementy przygodowe point and click z zagadkami logicznymi. To trzy misje wykonywane w trzech różnych miejscach, ale ściśle ze sobą powiązane. Ich celem jest pokonanie wroga dzięki złamaniu szyfrów i wykorzystaniu przechwyconych tajnych informacji. Całą grę można przejść w około półtorej godziny.
W kolejnych kategoriach zwycięzcami zostali:
- Upamiętnienie w terenie – zwycięzca: Magdalena Szczepańska, stowarzyszenie „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach
- Strażnicy Ksiąg (księgarnie, antykwariaty, biblioteki, wydawnictwa) – zwycięzca: Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów
- Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą – zwycięzca: Muzeum-Memoriał Generała Maczka w Bredzie
- Polonia i Polacy za granicą – zwycięzca: dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm
Tego dnia przyznano też nagrodę im. Janusza Kurtyki. Laureatem 6. edycji konkursu jest dr Przemysław Benken, który otrzymał ją za książkę pt.: Tajemnica śmierci Jana Rodowicza „Anody” Nagrodę wręczyli Zuzanna Kurtyka i dr Karol Nawrocki.
Przyznano również nagrody „Przyjaciół Fundacji”, przyznawaną za popularyzację dorobku prof. Janusza Kurtyki. Jednym z laureatów jest dr. hab. Filip Musiał – dyrektor krakowskiego Oddziału IPN oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.